İran

Cihangiri: Avrasya Birliği ile serbest ticaret İran ekonomisi için iyi bir fırsat

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. yardımcısı İshak Cihangiri, ‘Avrasya Birliği ile serbest ticaret İran ekonomisi için iyi bir fırsattır’ dedi.

Cihangiri, dün Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ve diğer ilgili kurumları “İran-Avrasya Anlaşması’nı sonuçlandırmaya ve “İran-Avrasya Anlaşması’nın tamamlanması için bir takvim belirlemeye” çağırdı.

Cihangiri, “İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki serbest ticaret, ülkenin ürünleri için büyük bir pazar sağlıyor” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ayrıca, “anlaşmanın hazırlanışını görmek için, İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın önündeki engellerin kaldırılması ve metnine son şeklin verilmesi için Dışişleri Bakanlığı’nı gerekli zemini sağlamaya” da çağırdı.

İran ile Avrasya Ekonomik Birliği (Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Beyaz Rusya) arasında yaklaşık iki yıl süren 2018 müzakerelerinin ardından İran ile Avrasya Ekonomik Birliği arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasına yönelik sağlanan geçici anlaşma yaklaşık 7 sonra gerçekleşti.

Anlaşma, taraflar arasında ilgili müzakerelerle üç yıl sonra bir serbest ticaret anlaşması haline gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.