İran

Cihangiri: Yaptırım şartlarında ihracat, İran’ın dış şoklara karşı direncinin bir sembolüdür

İran Cumhurbaşkanı 1.yardımcısı İshak Cihangiri, ”Eğer ABD, Nükleer Anlaşma’dan ayrılmamış olsaydı ve Corona Virüs olmasaydı, ülkemizin ekonomik durumu mevcut durumdan çok daha farklı olurdu” dedi.

Cihangiri, yaptırım döneminde ihracatı, ülkenin iç ve döviz kaynaklarını, ülke ekonomisinin dış şoklara karşı direncinin bir sembolü olduğunu bildirdi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Cihangiri, dün Hicri Şemsi 1400 Yılı Direniş Ekonomi Karargahı’nın ilk toplantısında yaptığı açıklamada, İran ekonomisinin ABD yaptırımları ve Corona salgını karşısındaki başarısına atıfta bulunarak: “İslam inkılabı rehberinin direniş ekonomisi siyasetlerinin asıl hedeflerinden biri, ülke ekonomisinin dış şoklara karşı toleransını ve direncini artırmak olmuştur.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bu zor dönemde tüm yaptırımlara rağmen yabancı ham madde ihtiyacı nedeniyle ülkedeki hiçbir fabrikanın kapatılmadığını belirterek, şunları söyledi: ”Sanayi ve ülke ekonomisinin birçok sorunla karşı karşıya kalacağına dair endişeler vardı, ancak Allah’ın rahmetiyle ve doğru planla, bunlar olmadığı gibi aksine aynı zamanda üretim ve ihracatta bir artışa şahit olduk.”

Cihangiri, açıklamasında ayrıca “Petro-kimya, ilaç ve diğer pek çok endüstride, yurt içi ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra, ülkenin ihtiyaç duyduğu döviz kaynaklarını da sağlayabildik ve bu, ülkenin büyük şoklara karşı direncinin bir sembolüdür. Halbuki dünyanın gelişmiş ekonomileri durgunluk ve düşüşle karşı karşı kalmışlardır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Temmuz 2021 (27) içerik yüklenmiştir.