AmerikaÇinİran

Çin: Amerika tek yanlı tüm yaptırımları kaldırmalı

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Amerika’nın İran’a karşı tüm tek taraflı yaptırımları kaldırması gerektiğini vurguladı.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Viyana müzakereleri hakkında yaptığı açıklamada, hali hazırda yapılan görüşmelerde BERCAM’a bağlılığın sürmesi konusunda önemli ilerlemelerin yaşandığını, tarafların anlaşmaya varmak için siyasi açıdan istekli olduklarını gösterdiklerini söyledi.
Wang Webin ayrıca sıkı müzakerelerle çözülmesi gereken bazı ihtilafların hala var olduğunu ifade ederek, Çin karşı tarafların bu engelleri aşarak daha acil girişimlerde bulunmak ve bu alanda sıkı ve pratik siyasi kararları bir an önce almalarını umut ettiğini söyledi.
Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü İran İslam cumhuriyetinin en temel sorununun Amerika’nın tek yanlı olarak BERCAM’dan çekilmesi ve İran’a maksimum baskı uygulaması olduğunu belirtti.
Diğer yandan Çin’İn BM temsilcisi ve Viyana’da yürütülen nükleer görüşmelerde Pekin temsilcisi Wang Qun da İran’ın haklı endişelerinin en uygun şekilde ihya görüşmelerinde incelenmesi ve Amerika’nın İran’a karşı illegal yaptırımlarının tam ve şeffaf olarak kaldırılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.