HaberlerAsyaDünyaİranOrtadoğu

Çin Dışişleri Bakanından İranlı meslektaşına tebrik

Çin Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a tebrik mesajı gönderdi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Üyesi ve Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni  Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a, yeni görevinden dolayı tebrik mesajı gönderdi.

Wang Yi, bu mesajında ​​iki ülke arasındaki geleneksel ve köklü dostluğun yanı sıra siyasi ilişkilerin 50. yıl dönümüne atıfta bulunurken, iki taraf arasındaki stratejik ortaklığa dayalı ilişkilerin derinleşmesine ve sürdürülmesine işaret etti.

Wang Yi, iki ülke cumhurbaşkanları  arasındaki son telefon görüşmesine ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda varılan anlaşmaya da değindi ve iki ülke arasındaki ilişkileri ve kapsamlı stratejik ortaklığı koordine etmek, işbirliği yapmak ve daha da geliştirmek için İran Dışişleri Bakanı ile çalışmaya hazır olduğunu ifade etti. 

Bu arada Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri  Bakanlığına atanan Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı kutladı.

Lavrov tebrik mesajında iki ülke ilişkilerinin tüm alanlarda ilerlemesinden memnuniyetini dile getirerek, Emir Abdullahiyan’ın iki ülke ilişkilerinin çok boyutlu şekilde güçlenmesini istediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.