AsyaUzakdoğu

Çin dışişleri bakanının Güney Kore Cumhurbaşkanı ile Görüşmesi

Güney Kore Cumhurbaşkanı, Çin Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, bölgesel ekonomik durumun gelişmesi dahil Çin ile çeşitli alanlarda ilişkilerin arttırılması çağrısında bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Seul’da yaptığı görüşmede, Pekin’in Kore Yarımadası’nın barış sürecindeki olumlu rolünü de övdü.
Görüşmede Çin Dışişleri Bakanı, Pekin-Seul ilişkilerinin çeşitli alanlarda, özellikle “Bir Kuşak-Bir Yol” süper projesinde geliştirilmesi çağrısında bulundu.
Daha önce, Çin Dışişleri Bakanı, iki ülkenin bölgesel barış ve istikrarını savunmak ve küresel egemenliği teşvik etmek için “stratejik ortaklar” olarak birlikte çalışmaları için, ikili ilişkilerin önemine değinmişti.
Kore Yarımadası’ndaki gelişmeleri özel bir hassasiyetle takip eden Çin, Güney Kore ile işbirliğinin geliştirilmesini çeşitli stratejik nedenlerden dolayı çok önemli biliyor.
Güney Kore ile Amerika arasındaki yakın işbirliği, son yıllarda Çin için her zaman ciddi bir endişe kaynağı olmuştur. Özellikle ABD’nin 2018’de Pekin’e karşı ticaret savaşınn başlatmasından bu yana, Beyaz Saray’ın Güney Kore dahil Doğu Asya ülkeleriyle ilişkilerinin derinleşmesi endişe kaynağı olmuştur.
Çin’in Güney Kore ile işbirliği listesindeki çeşitli sabit ve değişken sorunlara rağmen, Amerika’da son başkanlık seçimlerinden sonra yaşanan siyasi değişiklikler, Pekin’i ikili ilişkilerde yeni bir dönem başlatmak için Seul yetkilileriyle istişare etmeye sevk etti. Böylece Beyaz Saray’ın baskısından kurtulmaya çalıştı.
Trump’ın dört yıllık başkanlık döneminde, Çin’e yakın ve komşu ülkelerle ticari ilişkileri geliştirerek, bu ülkelerdeki nüfuzunu ve varlığını arttırmakla Çin üzerindeki psikolojik baskıyı da pekiştirmeye çalıştı.
Trump’ın medyada ilan edilen başkanlık seçimlerindeki mağlubiyetinin ardından Pkin, dışişleri bakanını Japonya ve Güney Kore’ye göndermekle üzerindeki baskıları azaltmaya çalıştı. Böylece Çin, Tokyo ve Seul ile ikili ilişkilerini ABD’den etkilenmeden normalleştirmeye çalışıyor.
Çin Dışişleri Bakanı’nın ikili ilişkileri stratejik seviyede açıklaması, Çin’in Güney Kore ile ekonomik işbirliklerin ötesine geçecek stratejik ilişkiler peşinde olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz iki yıl içinde, Güney Kore halkı ve yetkilileri tarafından da yoğun bir şekilde protesto edilen Todd füze sistemi, Çin’in Güney Kore ile bazı ekonomik ve ticari işbirliğini askıya almasına da yol açmıştı.
Çin Dışişleri Bakanı’nın Güney Kore ziyareti, “Bir Kuşak – Bir Yol” süper projesi dahil ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi ve koronavirüsüne karşı ortak mücadeleye katılım anlamına gelir. Stratejik anlamda da Amerika müdahalesi olmadan Çin’in arabuluculuğu ile Kore yarımadası krizinin çözümü anlamına gelebilir.
Çin’in, Kuzey Kore ile iyi ilişkileri göz önüne alındığında, iki Kore arasındaki gerilimin azalmasında ve ilişkilerin normalleşmesinde yeni bir rol oynayabileceği söylenebilir.
Özellikle son iki yılda Amerika’nın iki Kore arasındaki gerilimi azaltma sürecini sabote etmesi, Kuzey Kore ile ilişkilerin normalleşmesini isteyen Güney Kore halkını kızdırmıştır.
Amerika defalarca, Güney Kore’nin Kuzey Kore ile ilişkilerinin normalleşmesini Washington’un Pyongyang ile anlaşmaya varana kadar kabul etmeme tehdidinde bulundu ve bu durum iki Kore arasındaki gerilimi ayakta tuttu.
Bu yüzden Çin, son yıllarda tek taraflı çıkarlarını temel alarak Seul-Pyongyang anlaşmasının barışçıl ilişkiler yönünde ilerlemesinin önünde büyük bir engel olan, Amerika’nın yerini alabilir. Çin, iki Kore arasındaki ilişkilerde dengeleyici bir aktör olarak rol oynayabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.