ÇinAsya

Çin ile Hint askerleri arasında sınır bölgesinde çatışma çıktı

Hint basınında yer alan haberlerde, Çin ve Hint askerleri arasında Hindistan’ın Nepal ve Butan arasındaki Sikkim eyaletinin kuzeyindeki Naku La geçidinde çatıştığı, her iki taraftan da yaralıların olduğu bildirildi.

Hindistan Ordusu’ndan yapılan açıklamada, 20 Ocak’ta iki ülkenin askerleri arasında “küçük bir anlaşmazlık” meydana geldiği, olayın daha önce belirlenen protokoller çerçevesinde bölgedeki komutanlar tarafından çözüme kavuşturulduğu ifade edildi.

Çin ve Hint askerleri, 2020 Haziran’ında sınırın kuzeybatısındaki Ladak bölgesinde bulunan Galvan Vadisi’nde çatışmış, olayda 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti.

İki ülke arasındaki Himalaya Dağları’nın çevrelediği belirsiz sınır hattı Çin ve Hindistan arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Akarsuların, göllerin, buzulların ve karlı zirvelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin yönetimi, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi ise Aksay Çin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (7) içerik yüklenmiştir.