ÇinRusya

Çin-Rusya Füze Fırlatmalarının Bildirimi Anlaşması 2030’a uzatıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Rusya ile Füze Fırlatmalarının Bildirimi Anlaşması’nın 2030’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Wang Wenbin dün düzenlenen olağan basın toplantısında, Rusya ile Çin arasındaki balistik füzelerin ve taşıyıcı roketlerin fırlatılmasının karşılıklı bildirimi anlaşmasının 2030’a kadar uzatılmasına ilişkin protokolü onaylayan yasanın dün yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Wang, anlaşmanın uzatılmasının, iki ülkenin yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık seviyesinin yüksekliğini yansıttığını ve iki ülkenin küresel stratejik istikrarı koruma konusunda sağlam bir kararlılığa sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Wang, iki ülkenin uluslararası silah kontrol sistemi ve dünya barışı ile güvenliğinin korunmasına önemli katkıda bulunacağını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 kasım 2021’de Rusya ile Çin arasındaki balistik füzelerin ve taşıyıcı roketlerin fırlatılmasının karşılıklı bildirimi anlaşmasının 2030’a kadar uzatılmasına ilişkin protokolü onaylayan yasayı imzalamıştı.

Moskova ve Pekin’in balistik füzelerin ve taşıyıcı roketlerin fırlatılmasını karşılıklı olarak bildirme yükümlülüklerini tanımlayan anlaşmasının uzatılmasını öngören protokol, 15 Aralık 2020’de sona erecek şekilde düzenlenmişti. Yeni belgeyle anlaşma 10 yıl daha geçerliliğini koruyacak.

Protokolün uzatılmasına ilişkin tasarı, 17 Temmuz’da Rus hükümeti tarafından onaylamasının ardından, Devlet Duma’sında 26 Ekim’de kabul edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.