AsyaKuzey Amerika

Çin’den ABD’nin Tayvan Adası’ndaki maceraperestliğine uyarı

3 Amerikalı senatörün Tayvan Adası’nı ziyaret etmesinin ardından Çin Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Amerikan tarafının bu girişimini kınayarak, bu eylemi “kışkırtıcı” olarak niteledi.

3 Amerikalı senatör son günlerde askeri bir uçak ile Tayvan’a gelerek, bu adanın cumhurbaşkanı ile görüştü. Amerikan yetkililerinin Tayvan’a ziyaretleri, sırf son bir haftayla kısıtlı değil, zaman zaman Amerika’dan heyetler, Tayvan’a geliyor. Nitekim nisan ayında eski Amerikalı senatör Chris Todd ve eski dışişleri bakan yardımcılarından James Stainberg, Tayvan’a gelerek, yetkilileriyle görüşmüştü.

Pekin yetkilileri açısından, Amerikan yetkililerinin Tayvan Adası’na ziyaretleri, birleşik Çin politikalarıyla ilgili ilkelerin ciddi ihlali sayılıyor. ABD 1979 yılında Pekin ile 3 resmi deklarasyon çerçevesinde, birleşik Çin politikalarını tanıyarak, Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesti. Buna rağmen Washington son senelerde, birleşik Çin politikalarına aykırı girişimlerde bulunup, Tayvan’a silah satışı ve diplomatik temaslarda bulundu.

ABD’nin Çin’e karşı eylemleri her daim sürmüştür. Bir süre önce de ABD Başkanı Jeo Biden’in imzaladığı kararnameyle 28 Çinli firma, kara listeye alındı. Bu kararnameye paralel olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı da, 2022 olimpiyat oyunlarını siyasileştirmeye çalışmakta. Bu bağlamda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, ABD’nin müttefikleriyle 2022 olimpiyat oyunlarına yönelik boykot konusunda ortak bir yaklaşıma doğru hareket için istişare halinde olduğunu söyledi.

Çin ile ABD ilişkileri ile ilgili başka önemli konu da Amerika hükümetinin Güney Çin Denizi’ndeki güçlü varlığının yanı sıra, Hong Kong ve Tibet ve yine Tayvan gibi alt bölgelerde ayrılıkçı akımlarını desteklemesi ve bir anlamda Çin’i ve Çin havzasını parçalamaya çalışmasıdır. Bu Pekin’in kırmızı çizgi olarak bahsettiği bir konudur. Çin buna karşı çok hassas, aslında hiçbir şekilde vazgeçmeyeceği ve Pekin için pazarlık yapılmayacak bir konudur.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.