AvrupaFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Çin’den ABD’ye Güvenlik Konseyi’ni zayıflatma eleştirisi

Filistinli sivillere yönelik şiddeti kınayan Çin Dışişleri Bakanı, uluslararası barış ve güvenliğin asıl sorumluluğunun Güvenlik Konseyi’nde olduğunu, ancak bir ülkenin engellemesiyle birleşemediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ırkçı İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için 3. kez toplandı.

BM Güvenlik Konseyi mayıs ayı dönem başkanlığını yürüten Çin’in Dışişleri Bakanı Vang Yi, İsrail-Filistin gerginliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkati çekerek uluslararası toplumu derhal hareket etmeye çağırdı.

Çin’in sivillere yönelik saldırıları kınadığını belirten Vang, İsrail ve Filistin’e ilk olarak ateşkes ve şiddete son vermeleri teklifinde bulundu.

ABD’yi BM Güvenlik Konseyinin sorunun çözümüne yönelik çabalarını engellemekle suçlayan Vang, “ABD’ye adil bir tutum sergileme ve sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. ABD, gerginliğin azaltılması, güvenin tesis edilmesi ve siyasi çözüm için uluslararası toplumla birlikte BM Güvenlik Konseyine destek vermeli.” dedi.

Wang Yi, dün BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin’deki son gerginliklerle ilgili acil toplantısında yaptığı açıklamada, “Çin, Filistinli sivillere yönelik şiddeti şiddetle kınıyor ve bir kez daha çatışma taraflarını tüm askeri ve düşmanca faaliyetleri derhal askıya almaya çağırıyor.” dedi.

Çin Dışişleri Bakanı, “İsrail’i uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerini samimiyetle yerine getirmeye, Gazze ablukasını ve kuşatmasını tamamen kaldırmaya ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları vatandaşlarının güvenliğini ve haklarını garanti altına almaya çağırıyoruz.” dedi.

Bu arada AA, BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin ve Gazze’deki gelişmelerle ilgili sanal toplantısının sonuç alınamadan bittiğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail ve Filistin’i kan dökülmesine, yıkımlara ve suikastlere son vermeye ve iki devletli çözüm için müzakere masasına dönmeye çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.