Haberler

Çin’den Nükleer Anlaşma’da İran’a tam destek

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kapsamlı Ortak Eylem Planında (KOEP) İran’ı güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Zhao Lijian Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Çin tüm tarafları bu konuda yapıcı bir rol oynamaya çağırıyor ve ilgili taraflar diplomatik çabalarını hızlandırmalı” dedi.

Zhao Lijian, ilgili tarafların rasyonel, ölçülü olmaları ve İran’ın nükleer müzakerelerini ilerletme amaçlı diplomatik çabaları bozabilecek eylemlerden kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, daha önce de İran nükleer sorunundaki mevcut krizin nedeni olarak ABD’nin İran üzerinde “azami baskı uygulama” şeklindeki yanlış politikasını tamamen düzeltmesi ve diğer tarafların da yapıcı bir tavır sergilemesi gerektiğini söylemişti.

Nükleer Anlaşma müzakerelerindeki çekişme alanlarından biri de ABD’nin, nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’a yönelik Donald Trump yönetiminin uyguladığı yaptırımların devamında ısrar etmesidir.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, bir sonraki ABD yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilmeyeceğinin garantisini veremeyeceğini ifade etmesidir.

İran İslam Cumhuriyeti, ABD’nin nükleer anlaşmaya bağlı kalması ve yaptırımları sona erdirmesi gerektiğini aksi halde nükleer anlaşmaya dönmeyeceğini bildirmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.