AmerikaÇin

Çin’den Pasifik Okyanusu’nda ABD’ye askeri gövde gösterisi

Çin donanması, bölgedeki ABD donanmasına karşı mücadele amaçlı, bir uçak gemisi ve ona eşlik eden çok sayıda askeri gemiyi Pasifik Okyanusu’na gönderdi.

Japonya Savunma Bakanlığı Genelkurmay Ofisi dün Çin uçak gemisi “Liaoning” ve beraberindeki beş geminin önemli bir Japon su yolunu geçerek Pasifik Okyanusu’na doğru hareket ettiğini bildirdi.

Yapılan açıklama Çin deniz donanmasının Nagazaki vilayetindeki Dancu Adaları’nın 470 km güneybatısında görüldüğünü donanmanın daha sonra Okinawa Adası ile Miyako Adası arasındaki 250 km uzaklıktaki Miyako Boğazı’nı geçtiği bildirildi.

Çin’in bu girişimi, Liaoning uçak gemisinin Nisan 2020’den bu yana ilk kez su güzergahını geçmesi sayılıyor. Bu girişim, Doğu Pasifik’te ABD-Avustralya deniz tatbikatından sadece bir kaç gün sonra yaşandı.

Çin’in bu girişimi, ABD Donanması’nın Hindistan ve Pasifik Okyanuslarında Japonya, Hindistan ve Avustralya ile işbirliğini artırmasıyla geldi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Hindistan ziyaretinin ardından Theodore Roosevelt Filosu, 28-29 Mart tarihlerinde Hint Okyanusu’nda Hint Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri ile çok taraflı ortak bir operasyon gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.