ÇinAmerikaİran

Çinli yetkili: ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırılmalıdır

Çin’in BM Güvenlik Konseyi temsilcisi, ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik tüm tek taraflı yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

Reuters’e göre, Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, İran nükleer krizinin başlamasından ABD’yi sorumlu tuttu ve Washington’a İran ve kurumlarına yönelik yasa dışı yaptırımları bir an önce kaldırması çağrısında bulundu.

Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “ABD, Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) tek taraflı olarak çekildi ve İran’a baskı yapmaya devam etti.” dedi.

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Çin, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin bir katılımcısı olarak Çin’in Nükleer Anlaşma’yı sürdürme ve uygulama konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti, 2015 nükleer anlaşmasının hükümlerini uygulamada ABD ve üç Avrupa ülkesinin tekrar eden ihlalleri nedeniyle Viyana’da devam eden müzakerelerde diğer taraflara güvenmiyor, garantiler ve pratik adımlar çağrısında bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.