AmerikaDünyakoronavirüskuzey kore

Covid dünyada nasıl bitti,K.Korede nasıl hortladı..Organizatör kim o zaman..Kim: COVID-19, artan ölü sayısı ülkeyi ‘büyük kargaşaya’ sürüklüyor..

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’ya göre, Kim, Cumartesi günü, ülke çapında sıkı bir karantinaya rağmen ülkede COVID-19 nedeniyle olması beklenen 21 yeni günlük ölümün bildirilmesinin ardından yorumları yaptı.

Kuzey Kore’de iktidardaki İşçi Partisi’nin acil toplantısında konuşan Kim, “Kötü huylu salgının yayılması, kuruluşundan bu yana ülkemizin üzerine düşen büyük bir kargaşadır” dedi.

Ancak salgın politikasını uygulamadaki odağı kaybetmez, parti ve halkın tek fikirli birliğine dayalı güçlü örgütlenme gücü ve kontrolü sürdürür ve salgın savaşımızı güçlendirirsek, krizin üstesinden gelmekten fazlasını yapabiliriz” dedi.

KCNA, İşçi Partisi toplantısında, Nisan ayı sonundan itibaren kökeni belirsiz bir ateşin bildirilmesinden bu yana yaklaşık 280.810 kişinin tedavi edildiği ve 27 kişinin öldüğüne dair raporlar duyduğunu söyledi

Kuzey Kore lideri, sağlık krizinin parti örgütlerinin beceriksizliği ve sorumsuzluğundan kaynaklandığını, ancak bulaşmanın kontrol edilemez olmadığını ve ülkenin krizi mümkün olan en kısa sürede aşma savaşına inanması gerektiğini söyledi.

Kim, “kaderini her zaman halkla paylaşma kararlılığıyla” özellikle sıkıntı yaşayan ailelerin kullanması için evinde muhafaza edilen tıbbi malzemeleri bağışlamayı teklif etti.

KCNA, Kim’in sağlık yetkililerinin Çin’in salgınla mücadeledeki başarıları da dahil olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerin deneyimlerinden ders alması gerektiğini söylediğini aktardı.

Kuzey Kore, iki yıl önce pandeminin başlamasından bu yana hiçbir vaka bildirmedi ve bu da ülkede sıkı test veya tedavi kampanyası olmaması olasılığını artırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.