İranİslam İnkılabıİslami Vahdet

Cumhurbaşkanı Reisi: Şii-Sünni birliği stratejik bir meseledir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bir grup Sünni alimle yaptığı görüşmede Şii ve Sünni birliğini stratejik bir konu olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı enformasyon merkezinden yapılan açıklamada İran Cumhurbaşkanı Seyyit İbrahim Reisi bugün (Pazar) bir grup Sünni alim ve din adamı ile yaptığı görüşmede, yurttaşların ve Sünni alimlerin ülke tarihindeki konumunu önemli olarak nitelendirerek şöyle dedi: Ehli Sünnet alimleri ve düşünürleri Kendi ülkelerindeki birçok hizmetin kaynağıdır ve Şiiler ve Sünniler İslami İran’da uzun yıllar birlikte yaşamışlardır.

Bazı Sünnî âlimlerin yöneticilik görevlerinde daha fazla kullanılması yönündeki taleplerine değinen Ayetullah Reisi, “Nitelikli insan kullanmak önemli ve gereklidir, hükümetin kıstası da verimliliktir ve her vilayette bu âlimlerin kullanılmasıdır.”dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, açıklamasının devamında “Geçmişte sınır sakinlerine sınır gelirleri verilseydi ve sınır pazarları etkinleştirilseydi, sınır sakinlerinin şu anki sorunlarını görmezdik”diye kaydetti.

Reisi konuşmasının bir başka bölümünde bölgedeki tekfirci hareketlerin büyümesine değinerek, “Tekfirci ve Selefi düşüncelerin ülkedeki etkisi konusunda dikkatli olmalıyız. İngiliz Şiası ve Amerikan Sünnisi bir madalyonun iki yüzüdür ve her ikisi de İslam dünyası birliğine karşıdır.”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.