Haberler

Dağlık Karabağ’da gerginlik yeniden tırmandı; saldırılarda 3 kişi öldü

Azerbaycan cumhuriyeti ve Ermenistan, Dağlık Karabağ’da yeniden başlayan çatışmalarla ilgili birbirini suçlarken, Avrupa Birliği (AB) taraflara “düşmanlıkların derhal durdurulması” çağrısında bulundu.

Azerbaycan cumhuriyeti Savunma Bakanlığı açıklamasını aktaran Fransız Haber Ajansı, Bakü’nün Dağlık Karabağ’daki bazı Ermeni mevzilerini imha ederek buraların kontrolünü ele geçirdiğini ve bu saldırılarda 3 kişinin öldüğünü aktardı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sözcüsü Peter Stano aracılığıyla yaptığı açıklamada, “tarafların, gerginliği düşürmek, ateşkese tamamen saygı duymak ve görüşmeler yoluyla çözümler aramak için müzakere masasına dönmeleri en önemli konu.” denildi.

2020 yılında sona eren 2. Dağlık Karabağ savaşında tarafları barıştıran ve bölgeye ateşkesi denetlemek için “barış gücü” konuşlandıran Rusya ise yaptığı açıklamada Azerbaycan’ı Sarıbaba bölgesinde ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Moskova’nın bölgede “durumun istikrara kavuşturmak için gerekli adımları attığı” bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (20) içerik yüklenmiştir.