HaberlerİranOrtadoğu

Dehgani:Tek taraflılık gelişme sürecini tehlikeye soktu

İran dışişleri bakanının uluslararası ve hukuki işler yardımcısı Amerika’nın tek yanlı siyasetlerini eleştirerek, ‘yaptırıma dair tek yanlı siyasetler, çok taraflı finansal ve ticaret sistemini zorlaştırdı’ dedi.

İran dışişleri bakan yardımcısı Gulam Hüseyin Dehgani, dün New York’taki BM Genel Kurulunda düzenlenen kalkınmanın finansmanı konulu üst düzey bir toplantıda yaptığı konuşmada, ”Yerel, milli, bölgesel ve uluslararası düzeyde yoksulluğun kökünün kazılması, dünya toplumunun gündeminde olmalıdır” dedi.

Dehgani, iktisadi, mali ve ticari yaptırım girişimlerinin uluslararası hukuka ve BM bildirgesine aykırı olduğunu belirterek, ‘uluslararası toplum gelişmekte olan ülkelere karşı başta yasadışı ve haksız yaptırımlar olmak üzere en kısa zamanda tek taraflı ekonomik, ticari ve finansal önlemlerin kaldırılması için düzenleme yapmalıdır’ dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, uluslararası ticaretin, kalkınma için bir itici güç olarak önemine dikkat çekerek, tüm ülkelerin adil katılımlı çok taraflı, açık, yasal, ayrımcı olmayan, kapsayıcı ve şeffaf bir ticaret sistemine katılma hakkına vurgu yaptı./

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.