Suriye

Destek ekipmanı taşıyan 100 Amerikan kamyonu Suriye’ye girdi

ABD’li terörist güçlerin Suriye’deki yasadışı üslerine destek teçhizatı aktarma süreci devam ediyor.

Resmi Suriye Haber Ajansı’na (SANA) göre, yerel kaynaklar Pazar günü ABD ordusunun Irak’tan yasadışı El-Velid kapısından lojistik ve askeri teçhizat taşıyan 100 kamyon ve tankeri Suriye topraklarına getirdiğini duyurdu.

Bölge kaynakları SANA muhabirine yaptıklarını açıklamada, “Konteyner, frigorifik kamyon ve tanker yüklü 100 tankerden oluşan bir konvoy, ilki 60 araç olmak üzere iki grup halinde yasadışı el Velid geçidinden Irak topraklarından girdi. İki saat sonra, askeri zırhlı araçların eşlik ettiği 40 araç, Suwayda istasyonundan Kamışlı’nın yaklaşık 68 km doğusundaki Rmelan kasabasına doğru yola çıktı” dedi.

Bu arada Suriye devleti, topraklarında Amerikan işgalcilerinin varlığını yasa dışı olarak görürken, Suriye’nin kuzeydoğu bölgesi halkı da defalarca ABD’li teröristlerin varlığını protesto etti.

Bu arada, kuzeydoğu Suriye’deki Tal Ahmed köyü sakinleri geçtiğimiz günlerde ABD terör güçlerine ait bir askeri konvoyun köyden geçmesini engelledi.

Haseke vilayetindeki köy sakinleri, Suriye ordusunun da yardımıyla Amerikan konvoyunu geri çekilmeye zorladı.

ABD ordusu ve ona bağlı terör unsurları uzun süredir Suriye’nin kuzeyinde yasadışı olarak bulunuyor ve ülkenin petrol ve tahıl kaynaklarını yağmalamanın yanı sıra bölge sakinlerine ve Suriye güçlerine karşı da saldırılar düzenliyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.