HaberlerIrakİranOrtadoğu

Devrim Muhafızları Hava ve Uzay Üssü Komutanı General Emir Ali Hacızade: Süleymani’yi şehid eden SİHA Kuveyt’ten kalkmış olabilir

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, General Kasım Süleymani’yi şehid eden silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuveyt’teki ABD üssünden kalkmış olabileceğini söyledi.

İran’ın yarı resmi ajansı Tesnim’in haberine göre, Hacızade, ABD’nin bölgede kullandığı 4 üssün 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı’nda Süleymani’nin de aralarında bulunduğu 10 kişinin şehid edildiği saldırıyla ilgisi olduğunu açıkladı.

Saldırının yaşandığı gece ABD’nin bölgedeki üslerinden ağır mühimmat taşıyan uçakların kalktığını gözlemlediklerini aktaran Hacızade, “Genellikle Kuveyt’teki Ali Al Salem Hava Üssü’nden kalkan MQ-9 tipi insansız hava araçları (saldırı esnasında) bölge üzerinde bulunuyordu.” dedi.

ABD’nin saldırıda Irak’taki üsleri de kullandığını ifade eden Hacızade, “Helikopterler de Irak’ta bulunan Taci ve Ayn el-Esed Hava Üssü’nden kalktılar. Bu durumu gözlemledik ancak hedeflerinin ne olduğunu bilmiyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Hacızade, saldırı esnasında ABD’ye ait bir F-15 tipi savaş uçağının da Bağdat Havalimanı yakınlarında bulunduğunu belirterek, “Bizim incelemelerimize göre, en az 4 ABD üssü bu saldırıda kullanıldı.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Eylül 2020 (25) içerik yüklenmiştir.