İranİranSuriye

Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan’ın Şam ziyareti üzerine

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Şam yetkilileriyle görüşmek üzere bugün Suriye’nin başkentine gitti.

İran Dışişleri Sözcüsü Naser Kenani yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyah’ın Suriye ziyaretinin amacına işaretle, Bakan Emir Abdullahiyan’ın ziyaret gündeminde ikili münasebetler, bölgesel ve uluslararası konuların yer aldığını belirtti.

Bakan Emir Abdullahiyan 27 haziranda da, Türk yetkilileriyle Ankara’da biraraya gelerek, Suriye dahil bölgesel gelişmeleri ele almıştı.

Emir Abdullahiyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, İran’ın Suriye’de her türlü askeri girişime karşı olduğunu ifade etmişti.

Bakan Emir Abdullahiyan bugün de Şam’da gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kez daha Tahran’ın Suriye topraklarında her türlü askeri eyleme karşı olduğunu deklare etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında “güvenli bölge”nin eksiklikleri tamamlanınca kurulması için yeni askeri operasyonun başlatılacağını duyurmuştu.

Türkiye’nin Irak ve Suriye topraklarında terörizmle mücadele gerekçesiyle düzenlediği saldırılar, bölgedeki anlaşmazlık konularından biri sayılıyor. İran, Suriye meselesinin siyasi çözümüne vurgu yapmakta. Emir Abdullahiyan bu hususta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güvenlik endişelerinin hafifletilmesi için tek çözüm olarak siyasi çözüme inandıklarına işaretle, her türlü askeri girişimden uzak durulmasına vurgu yapıp, sonuç odaklı görüşmeleri kolaylaştırmak için inisiyatif elde etmeye hazır olduklarını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti açısından, Suriye’nin güvenlik ve istikrarının korunması ve bölgesel denklemlerde Şam’ın güçlü varlığı önem arz etmekte. İran, Suriye’ye karşı birçok bölge ülkenin katılımıyla gerçekleşen dış kaynaklı saldırı ve savaşta Şam’ın zafer elde etmesinde etkin rol ifa etti.

Gelinen aşamada, İran ve Suriye’nin münasebetleri, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda giderek gelişmekte. Şam ile Tahran, Arap ve İslam ülkelerinin illegal işgal rejimi ile ilişkilerinin normalleştirilmesi ve dış müdahaleye karşı çıkma başta olmak üzere birçok bölgesel konularda ortak görüşe sahipler.

İran ile Türkiye, bazı konularda görüş ayrılıklarına rağmen, Yemen’de ateşkesin sağlanması ve insani ablukanın kaldırılması ve de Filistin meselesini himaye etme gibi birçok bölgesel konularda ortak görüşlere sahipler.

Kuşkusuz, İran İslam Cumhuriyeti, hem Türkiye ve hem Suriye ile çok iyi münasebetlere sahip olduğundan, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve gerginliğin hafifletilmesi noktasında önemli rol ifa edebilir. Tahran, bölge ülkelerinin işlerine her türlü dış müdahaleye karşı olup, bağımsız politika takip etmek suretiyle, bölgede barış ve istikrarın sağlanması doğrultusunda adım atmakta.

Gelinen aşamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni askeri operasyon başlatma olasılığının artmasına göre, İran Dışişleri Bakanlığı, mevcut gerilimi kontrol altına almak için aktif şekilde rol ifa etmekte. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Ankara ve ardından bugün Şam’a gerçekleştirdiği ziyareti de bu çerçevede değerlendirilebilir.

Emir Abdullahiyan bu bağlamda yaptığı açıklamada, Suriye ziyaretinin amacının bir kısmının İran İslam Cumhuriyeti’nin her iki taraf ile önemli ilişkiye sahip olduğu Türkiye ve Suriye arasında bölgede barış ve güvenliğin tesis doğrultusunda adım atabilmek amacıyla gerçekleştiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.