AvrupaAsyaKuzey AmerikaLatin Amerika

DSÖ’nün yeni korona aşısı ile ilgili açıklamada bulundu

Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ Amerikalı Pfizer firmasının korona aşısı ile ilgili başarısı hakkında açıklamada bulundu.

DSÖ’nden bir yetkili dün yaptığı açıklamada söz konusu aşının Mart 2021’e kadar kovid-19 hastalığı pandemisinde büyük değişiklik yaratacağını duyurdu.
Rapora göre Pfizer firması tarafından üretilen aşı “çok olumlu” şeklinde değerlendirilerek, “söz konusu aşının Mart 2021’e kadar kullanılması en hassas hastaların tedavisinde, hastalığın bulaşma sürecinde “köklü” değişiklikler oluşturabileceği” ifade edildi.

Pfizer firması dün yaptığı açıklamada, gönüllüler üzerine denenen korna aşısı ile ilgili ilk bulguların aşının güvenli olduğunun tespit edildiğini duyurdu.
Sözkonusu firma daha önce de yaptığı açıklamada Almanya’nın BioNTech firması ile işbirliği sonucu son deneme aşamalarında olan korona aşısının üretimi için Kasım ayı sonlarında, Amerika’da ilaç üretimi kalitesini denetleyen kurumlara, üretim izin belgesini sunacağını duyurmuştu.

Amerikalı firmanın iddiasına göre 94 hasta üzerine yapılan son deneme aşamasında hiçbir ciddi yan etki görülmedi.
New Europe sitesinin haberine göre bugüne kadar onaylanan aşılar listesinde Britanya, Çin, Rusya, Amerika, Almanya, Japonya, Hindistan, G. Kore, Belçika, İsveç, Singapur, talya, Avustralya, Tayvan, Küba, Avusturya ve Kanada’dan 19 firmanın adı yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.