HaberlerİranOrtadoğu

Dünya Meclisler Birliği başkanı Tahran’a geldi

Dünya Parlamentolararası Birliği Başkanı İranlı yetkililerle görüşmek için dün Tahran’a geldi.

Dünya Parlamentolararası Birliği başkanı Gabriela Cuevas Barron, İran İslami Şura Meclisi İcra Konseyi Başkanı Fatma Hüseyni tarafından karşılandı.

İRNA’ya konuşan İslami Şura Meclisi İcra Konseyi Başkanı Fatma Hüseyni, Dünya Parlamentolararası Birliği Başkanı bayan Barron’un Tahran ziyareti kapsamında İran Dışişleri Bakanı Zarif ve İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani başta olmak üzere üst düzey İranlı yetkililerle görüşeceğini söyledi.

Dünya Parlamentolararası Birliği, 1889’da dünya parlamentolarının diyalog yoluyla işbirliği ve barışa katkıları olması amacıyla Cenevre’de kurulmuştu.

154 ülkenin üyesi olduğu birliğin çalışma alanları; barış ve silahsızlanma, insan hakları, parlamenterlerin insan haklarının korunması, kadınlara ve çocuklara karşı uygulanan şiddet, sosyal ve ekonomik gelişmeler, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, eğitim, siyasi ve hukuki meseleler, kadın hakları, Akdeniz’de güvenlik ve işbirliği, parlamenter kuruluşların desteklenmesi ve geliştirilmesi, Kuzey-Güney diyaloğunun geliştirilmesidir.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.