İran

Dünya Müslümanları Ve Mustazaflarının İmamı Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei: İnsan hakları iddiasında bulunanlar Saddam’ın hamileriydi

Dünya Müslümanları Ve Mustazaflarının İmamı Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Irak’ın devrik lideri Saddam’ın İran milletine karşı işlediği cinayetlere işaretle, Saddam bu cinayetleri insan hakları iddiasında bulunanların destekleri ile gerçekleştirdiğini vurguladı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’nin geçtiğimiz günlerde İlam eyaletinin üç bin şehidini anmak üzere düzenlenen kongrenin yetkilileri ile görüşmesinde beyanatı bu sabah kongrenin düzenlendiği salonda yayımlandı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei konuşmasında, hş. 23 Behmen 1365 tarihinde Saddam ordusunun bombardımanı sırasında İlamlı bir kaç sporcu ve seyircinin şehit düşmesi, sporcu şehitlerin mazlumiyetini hatırlattığını, Saddam bu cinayetleri insan hakları iddiasında bulunanların destekleri ile gerçekleştirdiğini, yazarlar ve sanatçılar bu gerçekleri uluslararası platformlarda beyan ederek insan hakları iddiasında bulunanları rezil rüsva etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlam halkı evini yurdunu ağır bombardımanlara rağmen terk etmeyerek direndiğini kaydeden Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei şöyle dedi:

Savaşın baskıları İlam halkının yeteneklerinin ortaya çıkmasına engel olamadı ve bu bombardımanların altında şehit Rızainejad gibi seçkin gençler yetişti. Düşman şehit Rızainejad’ın ülkenin ilerlemesine ve yücelmesine katkı sağladığını görünce onu eşi ve küçücük kızının gözü önünde şehit etti.

Şehit ve şehadet meselesi dünyada yaşanan savaşlarda ölenlerden farklı bir konu olduğunu vurgulayan Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei şöyle devam etti:

Şehit ve Allah yolunda savaşan mücahit coğrafi sınırların yanı sıra, maneviyatın önemli sınırları olan akait, ahlak, din, kültür ve kimlik sınırlarını da savunur ve Allah teala ile ahdine bağlı kalarak bu uğurda canını feda eder.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei şöyle ekledi:

Bizim şehitlerimizde ve mücahitlerimizde ihlas, tevekkül, tevazu, ilahi hadlara uymak, savaş esirlerine şefkatle davranmak ve genelde İslami yaşam tarzı gibi önemli sıfatlar gayet seçkindir ve bu parlak ve ilham kaynağı olan tablo, sanat çalışmaları ile dünya halkına gösterilmelidir.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.