HaberlerAsyaKuzey Amerika

Dünya Sağlık Örgütü Çin’de araştırma çalışmalarını tamamladı

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün nereden kaynaklandığına dair bir süredir devam eden Çin’deki araştırma çalışmalarını tamamladıklarını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamayı Dünya Sağlık Örgütü direktörü Tedros Adhanom yaparken, konuyla ilgili Çin’in Wuhan şehrinde tekrar çalışmalar yapacaklarını bildirdi.  

 Adhanom, dünyanın korona virüs belasından kolay kolay kurtulamayacağını da bildirirken  dünyanın yeni hastalıklarla mücadele için hazırlıklı olması çağrısında bulundu.

DSÖ Genel Başkanı Tedros Adhanom, Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre’deki genel merkezinden yaptığı açıklamada, ülkelerden maske kullanımı, sosyal mesafe, el yıkama ve test uygulama gibi önlemlerin tamamını uygulamalarını istedi. Tedros, koruyucu yüz maskelerinin dünya genelinde dayanışmanın sembolü haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı aşı çalışmalarının klinik deneylerin üçüncü aşamasında olduğunu hatırlatan Tedros Adhanom, ‘‘Hepimiz enfeksiyondan korunmamızı sağlayacak bir dizi etkili aşı bulunmasını umuyoruz, ancak şu anda bu konuda bir sihirli değneğimiz yok ve bu sihirli değnek hiçbir zaman da olmayabilir’’ dedi.

Tedros Adhanom, Korona virüsünün 20’nci yüzyılın en büyük sağlık krizi olduğunu söyledi ve bir aşı geliştirilmesi için uluslararası düzeyde devam eden bu çabaların daha önce eşine rastlanmamış bir durum olduğunu kaydetti.

Aşı çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili belirsizliklere dikkati çeken Tedros, ‘‘İşe yarayan bir aşının bulunamayacağı ya da bulunsa da koruyuculuğunun yalnızca birkaç ay olacağı gibi kaygılar mevcut, ancak bunları klinik deneyler sona ermeden bilemeyeceğiz’’ dedi.

Bu arada DSÖ liderliğinde Çinli ve uluslararası yetkililerden oluşan daha geniş bir ekibin salgının çıkış noktası olduğu sanılan Wuhan kenti de dahil olmak üzere yeni bir araştırma için bölgeye gitmesi bekleniyor. Ancak bu ziyaretin ne zaman ve hangi kapsamda gerçekleşeceği henüz belli değil. Ryan, Çin’in şimdiden bilgi paylaşımında bulunduğunu, ancak bazı boşluklar olduğunu bildirdi./

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.