AfganistanDünya

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ Afganistan halkına sağlık hizmetleri verilmesi için dünya ülkelerini acil yardıma çağırdı

DSÖ yetkilileri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Afganistan’da 2331 sağlık merkezinin faaliyetlerine devam edebilmek için uluslararası toplumdan yaklaşık 380 milyon dolar yardıma ihtiyaç olduğunu belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü Afganistan koordinatörü Dr. Cemşid bu bağlamda yaptığı açıklamada, “Dünya Bankası ve Avrupa Birliği gibi diğer bağışçılarla birlikte sağlık merkezlerinin yanı sıra Afganistan’da Corona tedavi merkezlerini aktif tutmak için çalışıyoruz” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü daha önce Afganistan’da sağlık sisteminin dağılma eşiğinde olduğu konusunda uyarıda bulunarak bu alanda çalışanların çoğunun 3 aydan beri maaş almadıklarını duyurdu.
Son haftalarda çeşitli kurumlar Afganistan’da insani krizin başlaması hakkında yaptığı açıklamada bu ülkenin uluslararası yardıma acil ihtiyaç duyduğunu ve bu konuda her türlü müsamahanın acı ve karşılanamaz sonuçlara sebep olabileceğini belirttiler.

Afganistan’da ekonomi, sağlık ve eğitim ile ilgili yayınlanan çeşitli rapor ve haberler, bu ülkenin kendi halkının ihtiyaçlarını temin etmek için uluslararası yardımlara ihtiyacı olduğunu, çeşitli ülkeler tarafından Taliban hükümetinin resmiyete tanınması veya siyasi teamül sürecine girmemesi durumunda Afganistan’ı idare etmek için Taliban yönetimi için daha fazla sorunların oluşacağını gösteriyor.

Bu yüzden Taliban yetkilileri dünya toplumundan ve özellikle batı ülkelerinden siyasi mülahazaları bir kenara bırakıp insan severlik kriterlerini dikkate alarak Afganistan halkına acil yardımda bulunmalarını istiyor.
Afganistan’da milyonların açlık tehlikesi ve gıda güvenliğinin olmaması ile ilgili yayınlanan veriler, uluslararası toplumun insani yardımlarda bulunmaması ve konuya acil ve ciddi ilgi göstermemesi, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere Afganistan halkını açlık riskine sokabileceğini gösteriyor.

Taliban’ın Afganistan’da yönetimde bulunduğu şartlarda, bu ülkeye uluslararası yardımları büyük oranda azaldı veya hatta kesildiği bir ortamda komşu ülkeleri insani tutum çerçevesinde Afganistan halkına çeşitli yollardan yardım ulaştırmak ve bu ülkede siyasi ve ekonomik şartların istikrara kavuşması için çeşitli ortak oturumlar düzenliyorlar. Son aylarda Afganisan’ın komşu ülkeleri iki tur ve İslamabat ve Tahran’ın ev sahipliğinde düzenledikleri oturumların 3. Turunun Taliban’ın davet edilmesi ile Pakistan’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.
Son aylarda birkaç kargo uçağı ile birkaç kez Afganistan halkına ilaç, gıda ve yakıt yardımında bulunan İran İslam cumhuriyeti, Afganistan’ın zor durumda olduğu şartlarda Afgan halkına yardımda bulunarak acılarını ve yaşadıkları zor şartları bir nebze bile olsa hafifletmeye çalıştı.
İranlı yetkililer Afganistan’da tüm etnik grupların katılımı ile düzenlenecek olan kapsayıcı hükümetin kurulmasına çalışarak bu ülkede huzur ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmaya çalışırken, bu ülkede insani krizin yaşanmaması için Afganistan halkına acil insani yardımlarda bulunuyor. Böylece bu ülkede mağdurları destek ilkesi uyarınca Afganistan’da Taliban hükümetinin resmiyete tanınmaması için iç şartların uygun olmamasının söz konusu edinememesine çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.