AmerikaAsyaAvrupaDünyaUkranya Rusya savaşıUkrayna

Dünyaya hakim olan emperyalist güçler ,uzun süreli savaşlarla halkları yok ediyorlar…ABD, Ukrayna savaşına 2,1 milyar dolarlık silah daha akıtacağını duyurdu..

ABD, Rusya’nın tekrarlanan uyarılarına rağmen savaşa katılımını derinleştirerek Ukrayna’ya 2,1 milyar dolarlık ek silah yardımı yapacağını duyurdu.

Pentagon Cuma günü, yeni uzun vadeli askeri yardım paketinin hava savunması ve lazer güdümlü roketler için mühimmat, açıklanmayan miktarda topçu mermisi ve eğitim ve bakım desteği için fon içereceğini duyurdu.

Yeni yardım paketi, daha fazla Patriot füze bataryası mühimmatı, Hawk hava savunma sistemleri ve füzeleri ve elle fırlatılabilen küçük Puma insansız hava araçları için fon sağlamayı içerecek.

ABD yardımının Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında sağlanacağını ve Ukrayna’nın gelecekteki güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için önümüzdeki aylarda ve hatta yıllarda harcanacağını da sözlerine ekledi.

Pentagon, Kiev’e yapılan son askeri desteğin, Washington’un “hem Ukrayna’nın kısa vadeli kritik yeteneklerine hem de Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin topraklarını savunma ve uzun vadede Rus saldırganlığını caydırmaya yönelik kalıcı kapasitesine” bağlılığını gösterdiğini söyledi.

Pentagon sözcüsü ABD Hava Kuvvetleri Brig. General Patrick Ryder Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Dinyeper Nehri üzerindeki Nova Kakhovka barajının çökmesiyle hasar gören bölgelere doğrudan ulaşım veya başka bir destek sağlama planı olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.