İşgalci İsrail RejimiFilistin

Ebu Merzuk’tan İsrail’in ilhak planına karşı birlik çağrısı

Hamas Siyasi Büro Üyesi Dr. Musa Ebu Merzuk, Batı Şeria’da işgalci İsrail’in ilhak planına karşı ulusal bir direnişin programı için ciddi bir birlik kurulması için çağrıda bulundu.

Bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Fetih hareketinin Genel Sekreteri Cibril er-Recub ile Hamas hareketinin Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri’nin düzenlediği ortak basın açıklamasına değinen Dr. Musa Ebu Merzuk, el-Aruri’nin basın açıklamasında dediği hususların aynı zamanda Hamas hareketinin de programı olduğunu belirtti. 

Ebu Merzuk, düzenlenen ortak basın açıklamasının iki hareket arasında süregelen ilişkiler ve görüşmeler neticesinde olduğunu söyledi. 

Salih el-Aruri’nin kendileriyle iletişime geçip birlikte hareket etmeyi istediğini ve bunun neticesinde biri Ramallah’ta diğeri ise Gazze’de düzenlenen 2 ortak basın açıklaması yaptıklarını belirten Ebu Merzuk, Fetih hareketiyle ortak çalışmalarının silahlı direnişten vazgeçecekleri anlamına gelmediğini vurguladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi (Fetih) önce Ramallah’ta daha sonra da Gazze’de ortak basın açıklaması düzenlemişti.

Diğer yandan Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Ulusal İlişkiler Büro Başkanı Husam Bedran, dün (8 Temmuz Çarşamba) Filistin davasını ve varlığını tehdit eden tehlikelere karşı atılacak yeni adımları belirlemek ve işbirliği yapmak üzere tüm Filistinli grupların katılacağı ulusal bir toplantı yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 12 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.