Filistin

Ebu Zuhri: İşgal rejimi hesaplarını gözden geçirsin

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Sami Ebu Zuhri, işgal rejiminin Kudüs kentini ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme girişimlerinin Yahudi bayram günlerinde zirveye çıkmasının beklendiğine dikkat çekti.

Ebu Zuhri, bugün (24 Eylül Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme politikasının Filistin halkına ve İslam ümmetine düşmanlığın tehlikeli bir şekilde tırmandırılması, İslam dinine ve kutsal mekanlarına saldırı anlamına geldiğini söyledi.

Filistin halkının işgalcilerin cinayetlerine karşı koymak için seferberlik halinde olduğunu bildiren Ebu Zuhri, İslam ümmetini de Mescid-i Aksa’nın korunması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye davet etti.

Ebu Zuhri, Filistin davasının benzeri görülmemiş tehlikeli meydan okumalarla karşı karşıya olduğuna ve Arap ülkelerinin işgal rejimiyle ilişkilerini normalleştirmeye doğru koştuklarına dikkat çekti.

Mescid-i Aksa’nın İslam ümmetinin tümüne ait olduğunu belirten Ebu Zuhri, ümmetin üzerine düşen tarihi görevi ve dini sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Hamas lideri, Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme girişimlerinin bölgede patlamaya yol açabileceğini söyleyerek, işgal rejimine hesaplarını gözden geçirmesi uyarısında bulundu.

Yahudi yerleşimciler Pazar gününden itibaren üç gün boyunca Yahudi bayram günleri bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya kalabalık gruplar halinde baskın düzenlemeye hazırlanırken, Filistinli önde gelen şahsiyetler de baskınlara karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutma çağrıları yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.