Filistinİşgalci İsrail Rejimi

El-Bergusi üniversiteleri mahvedenlerden hesap sorulmasını istedi

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Batı Şeria’daki Ulusal İlişkiler Dairesi sorumlusu Casir El-Bergusi, Batı Şeria’daki üniversiteleri mahvedip eğitim görevini yerine getirmelerine engel olanlardan hesap sorulmasını istedi.

Batı Şeria’da güvenlik boşluğu oluşmasından ve şiddetin yaygınlaşmasından Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin sorumlu olduğunu belirten El-Bergusi, Cenin’deki Amerikan Üniversitesi öğrencilerinden Mihran Haliliye’nin öldürülmesinin sebebinin söz konusu güvenlik boşluğu olduğunu ifade etti.

El-Bergusi, Cenin’deki cinayetin Batı Şeria’daki üniversitelerde daha önce yaşanan ve son olarak Birzeit ve Kudüs üniversitelerinde görülen bir dizi ihlalin ardından gerçekleştiğine dikkat çekti.

Batı Şeria’daki üniversitelerde eğitim faaliyetlerinin kötüleşmesinden Filistin Yönetimi’nin sorumlu olduğunu kaydeden El-Bergusi, güvenlik güçlerinin sosyal huzuru korumak ve suçla mücadele etmek yerine üniversite öğrencilerinin peşine düştüğünü söyledi.

El-Bergusi, üniversite kampüslerinin saygınlığının korunması ve üniversitelerdeki öğrenci gruplarının faaliyetlerine müdahale edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Seçimlerin iptalinden sonra siyasi krizin daha da büyüdüğüne işaret eden El-Bergusi, Filistin Yönetimi’ne seslenerek, diyalog diline dönmesini ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nü yeniden düzenlenmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.