Irak

El-Kazımi konutuna saldıran İHA, Fransız’mış

Irak güvenlik ve stratejik uzmanları başbakan Mustafa el-Kazımi konutuna saldıran İHA’ların Fransız yapımı olduğunu belirttiler.

El-Alem’in bildirdiğine göre kazım el-Hac, Dicle TV kanalına yaptığı açıklamada saldırgan İHA’nın yayınlanan fotoğrafları ve üzerine takılan silahların özelliklerine değinerek, İHA’nın Fransız olduğunu belirtti.
Bu arada Irak siyasi meseleler uzmanı ve araştırmacı Haydar el-Berzenci de Irak el-Ahd sitesine yaptığı açıklamada, Amerika uçaklarının Bağdat yeşil bölgede Kazımi konutuna SİHA saldırısından biraz önce uçtuklarını duyurdu.
Tüm bu açıklamalar, Amerika elçiliğinde konuşlu ileri teknoloji Siran hava savunma sistemlerinin kilometrelerce uzaktan en ufak uçan hedefler ve hava tehditlerini rasat ederek izlediği halde yapılırken söz konusu sistemin saldırı gecesinde kapalı olduğu, bu konunun kamuoyu tarafından sorgulandığını biliniyor; gerçi bazı gözlemciler bir çok kanıta dayanarak Pazar sabahı başbakanın evine yapılan saldırıda Amerika’nın parmağı olduğu kanaatindeler.
Irak başbakanının konutuna yapılan son suikast, Irak’taki fitnelerde 3. Tarafların varlığı ve hedefleri konusunda bir çok soru işaretlerine sebep oldu.
Irak ortak operasyon komutanı Tahsin el-Hafaci, Siram avunma sisteminin birden bire felce uğraması konusunda açıklama yapılması gerektiğini, bu konuda Amerikalılar ile görüş teatisinde bulunduklarını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.