Filistinİşgalci İsrail Rejimi

El-Lud Ahalisi Ramazan’da Ezanın Susturulması Çabalarına Karşı Mücadele Ediyor

Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinin orta kesiminde yer alan El-Ludd şehrinin ahalisi Ramazan’da camilerde ezanların susturulmasını engellemek için mücadele ediyor. İşgal yönetimine ait belediyenin desteğiyle faaliyet yürüten “Tevrat Çekirdeği” adlı örgüte bağlı yahudi gruplar bu şehirde ezanların susturulması için yoğun faaliyet yürütüyor.

El-Ludd camilerinde ezanların susturulması için çağrıların tekrar etmesi üzerine onlarca Müslüman ezanların susturulması çabalarına ve camilere ve kutsal mekanlara dokunulmasına karşı durmak amacıyla protesto gösterileri düzenledi.

Söz konusu şehirde yaşayan Müslümanlar ezan seslerinin susturulması çabalarına tepkilerini dile getirdi ve dini prensiplerin uygulanmasının engellenmesi çabalarına müsaade etmeyeceklerini ifade ettiler.

Şehrin ileri gelenlerinden Yusuf El-Baz şöyle konuştu: “Birkaç gün önce beni Lud polis merkezinden aradı ve gitmemi istediler. Ama ben kabul etmedim. Çağrılmamın sebebini sorduğumda da polis meselenin Lud camilerinde hoparlörden ezan okunmasıyla ilgili olduğunu söyledi.”

Ahalinin ileri gelenleri Tevrat Çekirdeği örgütünün yönlendirdiği ezanları susturma çabalarıyla ilgili verdikleri bilgide bu çabaların geçmişte de yürütüldüğünü ancak başarısız olması üzerine küllendiğini, bugün ise yeniden başlatıldığını dile getirdiler.

Ahali her ne pahasına olursa olsun ezanların susturulmasına müsaade etmeyeceklerini ve bunun için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.