Irakİran

El’Kazımi: İran ve Irak ilişkileri en iyi şartlardadır

Irak Başbakanı Mustafa El’Kazımi, ülkesinin İran ile ilişkilerinin en iyi şartlarda olduğunu ve bu ilişkilerin stratejik ve geleceğe dönük olduğunu söyledi.

İRNA’ya açıklamada bulunan Kazımi, İran’ın IŞİD ile savaşta Irak’a yaptığı destek ve büyük rolünden dolayı teşekkür ederken, İran ile yapıcı ilişkilerin iki ülke menfaatleri çerçevesinde ve açık bir şekilde devam ettiğini söyledi.

İki ülke ilişkilerinin tarihi, stratejik ve geleceğe dönük olduğunu ifade eden Irak başbakanı, iki ülkenin güvenlik alanındaki geniş işbirliğine değinerek tarafların koordinasyon ve bilgi paylaşımı ile İran’ın iç güvenliğine yönelik IŞİD tarafından yapılması planlanan saldırıların önlendiğini söyledi.

İran-Rusya-Irak ve Suriye arasında oluşturulan Güvenlik Komite faaliyetlerine değinen Kazımi, bu komitenin faaliyetlerinin ve taraflar arasında bilgi paylaşımlarının devam ettiğini ve bunu sürdürmek istediklerini söyledi.

Son bir yıl zarfında ABD ile 3 tur stratejik görüşmeler yaptıklarını ifade eden Irak başbakanı, ikinci tur görüşmelerde ABD eski başkanı Trump’ın, Irak’taki güçlerini Irak’tan geri çekeceklerini ilan ettiğini ve şu ana kadar ABD güçlerinin yüzde 60’ının Irak’ı terk ettiğini ve yakın bir zamana kadar da kalan güçlerin çıkması için takvim yapılacağını söyledi.

Bölge ülkeleri arasında ortak noktaların ihtilaflı konularından daha fazla olduğunu ifade eden Elkazımi, ülkesinin bölgedeki tüm görüşlerini bir birine yakınlaştırmaya çalıştığını söyledi.

İran-Irak ticaret ilişkilerine değinen Elkazımi, taraflar arasında büyük potansiyel olduğunu ve beklentilerinin ticaretin yılda 21 milyar doları aşmak olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.