İranAzerbaycan

Emir Abdullahian: Bakü ile ilişkileri geliştirmek için yol haritamız var

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, İran İslam Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti ilişkilerini geliştirmek için belli bir yol haritaları bulunduğunu vurguladı.

Bakü’ye yaptığı bir günlük ziyaretinin sonunda Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov’la ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, iki ülke liderlerinin iradesi çerçevesinde iki millet ve iki ülkenin çıkarları doğrultusunda güçlü adımlar atacaklarını belirtti.

Emir Abdullahian, Aşkabat’ta düzenlenen EKO liderler zirvesinin kulisinde İran ve Azerbaycan cumhurbaşkanları önemli bir görüşme gerçekleştirdiğini, görüşme iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Emir Abdullahian açıklamasının devamında, Tahran ve Bakü bölgesel ve küresel alanlarda iş birliği yaptığını ve birbirini desteklediğini, bu destekler devam edeceğini vurguladı.

Emir Abdullahian ayrıca İran İslam Cumhuriyeti bölgesel diyalog süreçlerinin takviye edilmesine destek verdiğini kaydetti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Bayramov da İranlı mevkidaşı Emir Abdullahian’ın Bakü ziyareti ve yapılan müzakereleri Tahran – Bakü ilişkileri açısından önemli niteledi. Bayramov, Emir Abdullahian ile iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini ve uluslararası düzeyde iş birliği meselesini ele aldıklarını belirtti.

Bayramov Fars körfezi – Karadeniz koridorunun İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan toprakları üzerinden hayata geçirilmesini iki ülke arasındaki önemli iktisadi projelerden biri olarak ifade etti.

Bakan Bayramov, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurtarılan bölgelerini yeniden inşa etmek, Bakü yönetiminin önceliklerinden biri olduğunu, kardeş ve dost ülke İran bu süreçte iş birliği yapmaya hazır olduğunu ilan ettiğini, buna göre yakında İranlı firmaların bu bölgelerde faaliyetine şahit olacaklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.