Avrupaİran

Emir Abdullahian: General Süleymani suikasti stratejik hata idi

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye suikast düzenlemek, beyaz sarayın stratejik hatası olduğunu belirtti.

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob McEyer’le görüşen İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Emir Abdullahian, İran devleti Suriye ve Irak’a terörle mücadelede yardımcı olduğunu belirterek, şehit General Kasım Süleymani terörle mücadelenin uluslararası kahramanı olduğunu ve bölgede ve dünyada güvenliğin sağlanmasında büyük payı bulunduğunu, Süleymani’ye suikast düzenlemek, beyaz sarayın stratejik hatası olduğunu belirtti.

Başta Yemen olmak üzere bölgede barış ve huzurun sağlanması gerektiğinin altını çizen Emir Abdullahian, Yemen’de mazlum ve savunmasız insanlar katledildiğini, bu ülkede yaşanan acı duruma ve saldırganlara silah satışına son vermek önemli bir zaruret olduğunu vurguladı.

Bercam nükleer anlaşmasına da değinen Emir Abdullahian, İran’ın bu anlaşmaya tek taraflı bağlı kalması asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Emir Abdullahian, banka kanalı açmak ve akıcı ticaret yapmak, Londra’nın bazı yükümlülükleri olduğunu, Londra yetkililerinin İran’a karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve bilakis Tahran’ı mesnetsiz iddialarla suçlaması, ikili ilişkilerde yapıcı olmayan bir davranış olduğunu ifade etti.

Görüşmede İngiliz elçi McEyer de Amerika terör devletinin yükümlülüklerinden cayması ve Bercam nükleer anlaşmasından tek taraflı bir kararla çekilmesine işaret ederek, bu gelişmeden sonra Londra da zor durumda kaldığını, ancak buna karşın sürekli Bercam’ı desteklediklerini ilan ettiklerini ileri sürdü.

Yemen krizine de değinen İngiliz elçi, İngiltere yönetimi Yemen’de siyasi çözümü desteklediğini, İran İslam Cumhuriyeti bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasında önemli rol ifa edebileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.