İran

Emir Abdullahian: İran KOEP’nin iktisadi meziyetlerinden yararlanmalı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, İran petrolü kolayca ve hiç bir engelle karşılaşmadan satılması ve İslam Cumhuriyeti Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasının iktisadi meziyetlerinden tam olarak yararlanması gerektiğini vurguladı.

Pazartesi günü Tahran’da düzenlenen 5. İran’ın dış ilişkiler tarihi konferansının kulisinde Viyana’da yeni tur müzakerelere ve karşı tarafların yükümlülüklerini yerine getirdiklerini sınama meselesine temas eden Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian şöyle dedi:

Yürütülen diyaloglara göre müzakereler yeni ortak belge etrafında yürütülecek. İran’ın cari müzakerelerde sürekli gözetlediği konu ise karşı tarafın samimiyetini sınamak ve güvence talep etmektir. Bu süreçte en önemli konu İran petrolünün kolayca ve hiç bir engelle karşılaşmaksızın satılması ve bedeli döviz olarak İran’ın banka hesaplarına aktarılmasıdır.

İran’ın nükleer baş müzakerecisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni Viyana’da sekizinci tur müzakerelere katılmak üzere bir heyet başkanlığında Avusturya’ya gitti.

İran ve 4+1 grubu arasında yürütülen müzakerelerin sekizinci turu bugün heyet başkanları düzeyinde başlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.