İranLübnan

Emir Abdullahian: İran Lübnan’da istikrarı destekliyor

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, bölgede ve Lübnan’da barış ve güvenliğin sağlanmasının önemi ve zaruretine vurgu yaparak, Tahran yönetimi Lübnan’da istikrar, huzur ve bu ülkenin milli egemenliğine destek verdiğini açıkladı.

Çarşamba günü BM’nın Lübnan özel koordinatörü Yan Kubish’le görüşen İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Emir Abdullahian, siyonistlerin BM’den yapılan açıklamalara yönelik yanlış ve tek yanlı tutumlarının tekrarlanmasına müsaade edilmemesi gerektiğin, zira BM her zaman bölgede gerginlikleri gidermeye çalıştığını belirtti.

Emir Abdullahian, korsan İsrail’in Lübnan topraklarına sürekli tecavüz etmesi kaygı verici olduğunu ve bölgeyi yeni bir krize sürükleyeceğini vurguladı.

Emir Abdullahian ayrıca, siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter sayfasındaki jestlerine kandığını ve ateşle oynadığını ifade etti.

Görüşmede BM’nın Lübnan özel koordinatörü Yan Kubish de Lübnan ve bölgede barış için ara buluculuk yapan ülkeler, bu bölgede yer alan ülkelerin etnik hassasiyetleri, terimleri ve edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirtti.

Kubish, BM’nin tüm çabaları görevi gereği bölgeden gerginlikleri gidermeye yönelik olduğunu, ara bulucu ülkelerin de çabalarını bu konu üzerinde odaklamaları gerektiğini vurguladı.

BM’nın Lübnan özel koordinatörü Yan Kubish bu ülkede görevine 14 Şubat 2019’da başladı. Kubish bundan önce BM’nin Irak özel temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.