Irakİran

Emir Abdullahian: İran ve Irak ilişkileri tüm alanlarda aktiftir

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahian dün akşam instagram sayfasında Irak dışişleri bakanı Fuad Hüseyin ile yaptığı görüşmeye değinerek, İran ve Irak ilişkilerinin tüm alanlarda iç içe, aktif ve canlı olduğunu yazdı.

IRNA’nın bildirdiğine göre Emir Abdullahian Tahran ve Bağdat ilişkilerinin kelimenin tam anlamı ile tüm alanlarda stratejik olduğuna işaretle, iki ülke arasında turizm veya dini turizmi olarak seyahat edenlerin sayısı yılda dört milyonun üzerinde olduğunu bunun ise İran-Irak ilişkilerinde olağanüstü bir istatistik olduğunu belirtti.
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanı’nın önümüzdeki hafta Bağdat’a yapacağı ziyarete de işaretle, “İran’ın, Şalamçe-Basra demiryolunun mümkün olan en kısa sürede işletmeye kararlı olduğunu” belirtti.
Dışişleri bakanı ayrıca Irak Dışişleri Bakanı ve Başbakanının çabalarıyla İran-Suudi görüşmelerinin bir sonraki turunun Bağdat’ta yapılacağını da ifade ederek, yanlış anlamaları çözmeye ve İran-Suudi ilişkilerini normale döndürmeye yardımcı olmak için “Irak hükümetinin güzel çabalarını” övdü.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.