İran

Emir Abdullahian: İyi bir anlaşmaya varmak istiyoruz

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le telefon görüşmesinde, Amerika ve üç Avrupa ülkesinin sözünü tutmamasına karşın Tahran yönetimi iyi niyet ve ciddiyetle Viyana nükleer müzakerelerine katıldığını ve iyi bir anlaşmaya varmak için çaba harcadıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, başta Afganistan meselesi ve Viyana nükleer müzakereleri olmak üzere, çeşitli bölgesel ve küresel meseleleri görüştü.

Emir Abdullahian iyi bir anlaşmanın özelliklerine işaretle şöyle dedi:

Karşı taraflar Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerine geri dönmeli; bu durumda İran da telafi amaçlı uygulamalarını durdurabilir.

Emir Abdullahian görüşmenin devamında İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK Başkanı Muhammed İslami ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi’nin Tahran’da gerçekleştirdikleri yapıcı görüşmeye temas ederek, Tahran yönetimi UAEK ile teknik işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.

Görüşmede BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Viyana müzakerelerinin yeniden başlamasını olumlu karşıladıklarını ve KOEP nükleer anlaşmasının ihya edilmesine tam destek verdiklerini belirterek, müzakerelerin sonuca ulaşmasını diledi.

Guterres İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptırımların kaldırıldığının sınanması yönündeki talebini de makul karşıladığını ifade etti.

Guterres ayrıca, tüm tarafların karşılıklı güven ortamı oluşturmak üzere çaba sarf etmeleri zaruri olduğunu belirterek, BM’nin müzakerelere tam desteğini vurguladı.

Amerika’nın İran milletine dayattığı yaptırımların kaldırılması için İran ve 4+1 grubuna üye ülkelerin yeni tur müzakereleri Pazartesi günü Viyana’da başladı; oturum iki saat sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.