İran

Emir Abdullahian: UAEK ile anlaşmak mümkün

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK ile anlaşmaya varmak mümkün olduğunu belirtti.

Çarşamba günü twitter hesabında UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi ile görüşmesi hakkında bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, görüşmeyi samimi, net ve yapıcı niteledi.

Emir Abdullahian, işbirliğinin devamı hakkında iyi anlaşmalara vardıklarını, ancak anlaşma metninin nihaileşmesi için bir kaç terim üzerine daha çok çalışmaları gerektiğini kaydetti.

UAEK ile anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ifade eden Emir Abdullahian, teknik konuları siyasi boyutlara taşımanın yapıcı olmayan bir hareket olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian Salı günü UAEK Genel Müdürü Grossi ile görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti UAEK ile gözetim anlaşmaları çerçevesinde teamüle hazır olduğunu belirterek, iki taraf arasında işbirliği daha da gelişmesini diledi.

Emir Abdullahian ayrıca UAEK her türlü siyasi baskının etkisi altında kalmadan tarafsızlığını ve profesyonelliğini koruması gerektiğine vurgu yaptı.

UAEK Genel Müdürü Grossi de görüşmede benzer vurguyu yaparak, Tahran ziyaretinin amacı, iki taraf arasında karşılıklı işbirliğini ve diyaloğu geliştirmek ve meseleleri çözümlemek olduğunu belirterek, UAEK önümüzdeki aylarda geriye kalan meselelerin çözümü için İran İslam Cumhuriyeti ile yakın işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.