İranKatarUmman

Emir Abdullahian’ın Umman ve Katar’a ziyareti sona erdi

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian Umman ve Katar’a yaptığı iki günlük ziyaretini tamamlayarak Çarşamba günü yurda döndü.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian Maskat’ta Umman kralı yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ile görüştü.

Emir Abdullahian Doha’da da Katar emiri ve Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

Doha ziyaretinin sonuçları hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, İran ve Katar ilişkilerinde iki konular, Katarlı siyasi yetkililerle görüşmelerinin esas eksenini oluşturduğunu belirtti.

Emir Abdullahian, Katar yönetiminin daveti üzerine önümüzdeki günlerde İran İslam Cumhuriyeti’nden bir grup Bakan Doha’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini kaydetti.

Umman ve Katar başkentlerinde Viyana’da yürütülen nükleer müzakerelere ilişkiler konuların gündeme gelmesine de temas eden Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, İran yönetimi bölgedeki dostlarını Viyana müzakerelerinin gidişatı hakkında bilgilendirdiğini, İran komşuları olan bu ülkeler Viyana’da İran ve 4+1 grubu arasında devam eden müzakerelerin hakkında bilgilenme hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Emir Abdullahian, İran İslam Cumhuriyeti barışçıl nükleer bilim ve teknolojide kazanımlarını bölge ülkeleri, komşuları ve İslam ülkeleri ile paylaşabileceğine inandıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.