Avrupaİran

Emir Abdullahiyan: Avrupa, nükleer yükümlüklerini yerine getirmeli

İslami Şura Meclisi Uluslararası Danışmanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Avrupa’nın nükleer anlaşmada öngörülen pratik girişimlerini aralıksız yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Emirabdullahiyan bugün Almanya’nın Tahran Büyükelçisi Michael Klor Berchtold ile yaptığı görüşmede, Avrupalı ülkelerin nükleer anlaşmanın korunması için siyasi desteklerine işaretle, Avrupa’nın ABD’nin yanlış tavrı karşısındaki diplomasinin sonuç vermediğini kaydetti.

Avrupa-İran özel mali mekanizması İNSTEX’in uygulanmamasını da eleştiren İranlı yetkili, İNSTEX’in uygulanmaya konulmamasının İran halkı ve hükümetinin Avrupa’ya olan güvensizliğini artırdığını söyledi.

İran’ın bölgedeki önemli rolü ve Almanya’nın Avrupa’daki konumuna dikkat çeken İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Danışmanı, İran’ın Tahran-Berlin’in pratik adımlar atılması amacıyla istişareleri desteklediğini ifade etti.

Almanya’nın Tahran Büyükelçisi de, ülkenin her daim nükleer anlaşmayı desteklediğini ve anlaşmanın bekası için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı