İran

Emir Abdullahiyan: Batı iyi niyetle yaklaşırsa ‘iyi bir anlaşma yolda’

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı dün gece yaptığı açıklamada, Viyana’daki İran heyetinin mantıklı, güçlü, sağlam ve sonuç odaklı görüşmeler yürüttüğünü vurguladı ve Batı’nın iyi niyet göstermesi halinde iyi bir anlaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

İRNA ajansına göre, Emir Abdullahiyan, Twitter’de Viyana görüşmelerinin yaptırımların kaldırılması öncelikli olarak ciddi şekilde sürdüğünü söyledi.

Emir Abdullahiyan, İran’ın Viyana’daki üst düzey müzakerecisi Ali Bageri Keni ile günlük temas halinde olduğunu belirterek, uzman görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti siyasi işlerden sorumlu dışişleri bakan yardımcısı Ali Bageri Keni, daha önce Twitter’de yaptığı açıklamada, ‘İran’ın baskıcı ve yasadışı yaptırımların tam ve etkili bir şekilde kaldırılmasını müzakere etmeye, İran ile ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleşmesini garanti etmeye kararlı olduğunu’ vurguladı.

Bilindiği gibi daha önce, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönme amaçlı olarak Viyana’da 6 tur müzakere yapıldı. Ama ABD’nin nükleer anlaşmanın ihyasıyla ilgili müzakerelerde İran aleyhinde yaptırımların devam etmesine dair ısrarından dolayı müzakerelerde bir ilerleme sağlanamamıştı.

Ayrıca Biden yönetiminin sonraki ABD yönetimlerinin nükleer anlaşmadan çekilmeyeceklerine dair hiçbir garanti veremeyeceklerini bildirmesi ise müzakerelerin çıkmaza girmesindeki başlıca sebeplerdi.

İran ise nükleer anlaşmaya bağlı olarak taahhütlerini yerine getirdiğini ama ABD’nin anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde nükleer anlaşmaya geri döneceğini bildiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.