İranİran

Emir Abdullahiyan: Borrell ile görüşme verimli geçti

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ile gerçekleşen görüşmesini, yapıcı ve verimli olarak nitelendirdi.

Dün Avrupa Birliği’nin dış politika şefi Josep Borrell’i Tahran’da ağırlayan Emir Abdullahiyan, dün gece attığı tweette ”Yaptırımların kaldırılması için görüşmelerde bulunduk.” dedi.

Emir Abdullahiyan, ”Diğer taraflar gerekli iradeye sahipse, İran iyi, güçlü ve kalıcı bir anlaşmaya varmaya kararlıdır” dedi.

AB dış politika sorumlusu Joseph Borrell, İran’da 13. hükümet döneminde Tahran’a yaptığı ilk ziyarette Cumartesi günü öğleden önce İran Dışişleri Bakanlığı’nda İran dışişleri bakanı Emir Abdullahiyan ile yaklaşık dört saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

İran dışişleri bakanı toplantıdan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Önümüzdeki günlerde müzakereleri sürdürmeye hazırız” derken, ”Umuyoruz ki bu sefer Amerikan tarafı, müzakereler ve anlaşmanın nihai noktasına gelinmesi sürecinde gerçekçi ve adil bir şekilde sorumlu ve kararlı adımlar atar.” dedi.

Borrell de, Tahran ve Washington’un bu konuda bir karar aldıklarını söyleyerek yakın gelecekte müzakerelerin yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AB Dış Politika Temsilcisi Josep Borrell basın toplantısında yaptığı açıklamada, ”Bizin için benim İran’a gelmem önemliydi ve hala bu ziyaretim sona ermedi ve diğer bir görüşme de yapacağız. Ziyaretimin asıl amacı, Nükleer Anlaşma çıkmazını aşmak ve tansiyonu düşürmeye çalışmaktır” dedi.

Borrell şöyle devam etti: ”Biz Nükleer Anlaşma Koordinatörü olarak Mart ayında tekliflerde bulunduk ve İran ile ABD’nin yanıtlaması gereken bir dizi soru vardı ve bu soruların cevaplanması için müzakereleri durdurma kararı aldık, ancak bu durdurulma döneminin 3 ay olmasını öngörmüyorduk. Bugün müzakereler tekrar başlatılmalı ve buna da Tahran ile Washington karar vermelidir. Ziyaretimden sonra Viyana Müzakereleri başlayacak ve ekibim orada yer alacak. Nükleer Anlaşmanın canlanması tüm dünya için önemlidir, zira Şubat ayından beri başka bir dünyada yaşıyoruz ve Ukrayna ile Rusya arasında başlayan savaş ortamında bu tarihi anlaşmanın sonuçlanması büyük önem taşıyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.