İranLübnan

Emir Abdullahiyan: İmam Musa Sadr İslam Ümmetinin birliğinde önemli rol oynadı

İran İslami Şura Meclisi başkanının Uluslararası İlişkiler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İmam Musa Sadr’ın, İslam Ümmetinin birliği sloganına anlam vermiş ve siyasi davranışları ile farklı dinlerin takipçilerini barış içinde bir arada yaşamaya yönlendirmiş ve önemli rol oynadığını söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün İmam Musa Sadr’ın kızı Hura Sadr ile Tahran’da yaptığı görüşmede, İmam Musa Sadr’ın, Lübnan’ın en aktif liderlerinden olduğunu ve onun cehaletle ve siyonizmle seçkin bir mücadele örneği sergilediğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Hura Sadr da, İslam dinlerinin birliğinde İmam Musa Sadr’ın rolüne vurgu yaparken, İmam Musa Sadr’ın, diğer ilahi dinlerin takipçileri arasında bir tür birlik, diyalog ve bir arada yaşama inandığını belirtti.

Kaçırılan ve kendisinden bu zamana kadar haber alınamayan İmam Musa Sadr’ın kaderini öğrenmek için yapılan takibe atıfta bulunan İmam Musa Sadr’ın kızı, şu ana kadar şehitliğini doğrulayacak hiçbir ikna edici akılcı ve yürekten delil bulunmadığını söyledi.

Lübnan İslami Yüksek Konseyi ve Emel hareketinin kurucusu İmam Musa Sadr, devrik Libya diktatörü Muammer Kaddafi’nin resmi daveti üzerine 31 Ağustos 1978’de iki kişiyle birlikte Libya’ya gitmiş ve o tarihten bu zamana kadar kendisinden haber alınamamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.