Afrikaİran

Emir Abdullahiyan: İran, Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirme konusunda ciddi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı dün Tahran’da Zimbabwe Dışişleri Bakan Yardımcısı David Musabayanna ile yaptığı görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afrika ülkeleriyle gelişen ilişkilerdeki ciddiyetini vurguladı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, bu görüşmede, İran hükümetinin Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirmedeki ciddiyetine atıfta bulunarak, ”tarım, makine ihracatı, petrokimya ürünleri satışı ve teknik-mühendislik hizmetleri gibi çeşitli alanlarda yenilikçi yöntemlerle ticari ve ekonomik işbirliğinin genişletilmesi, iki ülke ilişkilerinde mevcut kapasiteler arasında yer alıyor.” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, yaptırımlara ilişkin tek taraflı ve hukuk dışı politikalara karşı koymak için ABD ve bazı Batılı ülkelerin baskıcı yaptırımlarına maruz kalan ülkeler arasındaki uluslararası forum ve kuruluşlarda işbirliğinin önemini de vurguladı.

Zimbabwe Dışişleri Bakan Yardımcısı da İranlı yetkililerle yaptığı görüşmeler hakkında bir rapor sundu ve ülkesinin Tahran’da Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun dokuzuncu toplantısını yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

Musabayanna ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin ülkesiyle tarım ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra İran ilaçlarının Zimbabwe pazarına girişini kolaylaştırmak ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi, enerji ve yakıt dahil olmak üzere İran’ın çeşitli alanlardaki deneyimlerinden yararlanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.