Suriyeİran

Emir Abdullahiyan: İran İslam Cumhuriyeti’nin talepleri, nükleer anlaşmanın dışında değil

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdat bugün Tahran’da biraraya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Bakan Emir Abdullahiyan, Viyana görüşmelerinde İran’ın dile getirdiği taleplerin nükleer anlaşma dışında olmadığını vurguladı.
İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Tahran’da Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Feysal el Mikdad ile düzenlediği basın toplantısında İran’ın Suriye topraklarında ABD askeri varlığını reddettiğini ve bu güçlerin çekilmesi gerektiğini vurguladı.
Bakan Emir Abdullahiyan İran ile Suriye ilişkilerini stratejik ve seçkin olarak niteleyerek, İranlı şehitlerin Suriye silahlı güçlerinin yanında terörle mücadelede ve bölgeye güvenliğin geri getirilmesinde önemli rol ifa ettiğini kaydetti.
“İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi başta olmak üzere çeşitli ikili konuları görüştük” diyen Bakan Abdullahiyan, İran’ın Viyana görüşmelerine ciddiyetle katıldığını, Avrupalılara İran halkına uygulanan yaptırımları kaldırmak için bir plan yapmaları gerektiğini ifade ettiklerini sözlerine ekledi.
Abdullahian ayrıca, “Nükleer anlaşmanın bazı taraflarının yükümlülüklerinden kaçmalarından ve anlaşmaya tam olarak geri döneceklerine dair garanti vermemelerinden endişe duyuyoruz” dedi.
Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Feysal el Mikdad da ortak basın toplantısında bulunduğu açıklamada, “Başta ikili ilişkilerin güçlendirilmesi olmak üzere çeşitli konularda verimli görüşmeler gerçekleştirdik” diye ifade ederek, iki ülke ilişkilerinin stratejik olduğunu ve bölge halklarının herhangi bir dış müdahaleden uzak, barış ve güvenlik içinde yaşaması için umut verici bir gelecek inşa etmeyi amaçladığını vurguladı.
El Mikdad, ABD’nin Suriye’den Afganistan’a binlerce terörist transfer ettiğini belirtirken, İran nükleer programının barışçıl olduğunu ve aksi yöndeki söylentilerin hiçbir gerçek payı olmadığını ve ABD’nin anlaşmaya dönmesi gerektiğini belirtti.
Suriye’nin işgalci İsrail tarafından desteklenen terör örgütlerine karşı zafer kazandığını belirten
Mikdad, ABD ve Batı’nın Suriye ve bazı ülkelere uyguladığı yaptırımların yasa dışı olduğunu ve insan hakları ilkeleriyle çeliştiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.