İran

Emir Abdullahiyan: İran müzakerelerde ciddidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklamada, İran’ın Viyana görüşmelerinde ciddi olduğunu belirterek, İran’ın rasyonel tekliflerinin dikkatle değerlendirilmesini beklediğini kaydetti.

Emir Abdullahiyan, İran İslami Danışma Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleriyle yaptığı görüşmede, İran müzakere heyetinin Viyana’daki kesin çabasının bu süreçte yaptırımların kaldırılmasına dair İran halkının hedefine ulaşmak olduğunu söyledi.

Bu görüşmede Emir Abdullahiyan, İran hükümetinin dengeli, dinamik ve akıllı dış politikasına da vurgu yaparak, komşularıyla iyi komşuluk çerçevesinde ilişkileri geliştirmek için İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikasının çeşitli boyutlarını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı, cumhurbaşkanı Reisi’nin, son Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde ayrıca Tacikistan ve Türkmenistan’a yaptığı son iki ziyarette çeşitli temaslarda bulunması ve bu ziyaretler ve görüşmelerde çok sayıda işbirliği anlaşmalarının imzalanması ve komşularla ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapıldığını ve bunların şimdiden iyi sonuçlar verdiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, daha önce Viyana’daki İran heyetinin rasyonel, güçlü, sağlam ve sonuç odaklı müzakereler yürüttüğünü ve Batı’nın iyi niyet göstermesi halinde iyi bir anlaşmanın mümkün olduğunu belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.