İranUmman

Emir Abdullahiyan: İran ve Umman ilişkilerinin tarihi kökleri vardır

İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Umman Dışişleri Bakanı Seyyid Bedr bin Hamud bin el’ Busaidi ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin tarihi köklere sahip olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı dün Umman Krallığı Dışişleri Bakanı ell-Busaidi ile Maskat’ta bir araya gelirken, iki ülke arasındaki genişleyen ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ekonomik ve kültürel konuların yanı sıra Ekonomik İşbirliği Ortak Komisyonu da dahil olmak üzere uzmanlaşmış komitelerin etkinleştirilmesine vurgu yapan İran dışişleri bakanı, İran ve Umman arasındaki ticari işbirliğinin genişletilmesi gerektiğini, bölge ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin bölgede barış ve güvenliğin istikrarı için bir model olarak görülmesini umduğunu belirtti.

İran ile Umman arasında ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü kutlayan Emir Abdullahiyan, Umman hükümetinin bölgesel meselelerde diyalog ve işbirliğine dayalı politikasına övgüde bulundu.Umman Krallığı Dışişleri Bakanı da İran’ın ekonomik kapasitelerine ve yeteneklerine ve insan kaynaklarına atıfta bulundu ve ikili işbirliğini teşvik etmeye ve bölgenin ekonomik kapasitelerinden yararlanılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.