İranAvrupa

Emir Abdullahiyan: İran, Viyana görüşmelerinde etkili bir anlaşmaya varmak için güçlü bir iradeyle yer alıyor

İran Dışişleri Bakanı, Rusya’ya Viyana görüşmelerindeki aktif rolünden dolayı teşekkür ederek, “İran İslam Cumhuriyeti bu görüşmelerde iyi ve etkili bir anlaşmaya varmak için ciddi bir irade ile yer almaktadır.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bagdanov ve Rusya Federasyonu Başkanı Batı Asya ve Afrika Özel Temsilcisi ile Tahran’da bir araya gelirken, bölgesel meselelerde etkili ve faydalı işbirliği yaptıklarını söyledi.

Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin Astana Süreci Zirvesi’ne ve Suriye konusunda Dışişleri Bakanlarına ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıklayarak, bu konuda İran ile Rusya arasında ortak paydaya vurgu yaptı.

Mihail Bogdanov da toplantıda, “İki ülke arasındaki dostluk ilişkileri uzun süreli ilişkilere dayanmaktadır ve sürekli ve güçlü bir şekilde devam etmiştir.” dedi.

Rus yetkili, İki ülke yetkilileri arasındaki ilişkilerin seviyesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bölgesel gelişmeler konusunda İranlı yetkililerin görüşlerini almaktayız.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kafkasya konularının iki ülke ve bölge için önemli olduğunu belirterek, “Bu bölgede İran ve Rusya’nın birçok işbirliği alanı var” dedi.

Rus yetkili, ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesini bölgede bir şüphe ve endişe kaynağı olarak nitelendirdi.

Bogdanov, Suriye ile ilişkilerin önemine de dikkat çekerek, Suriye’ye yönelik yaptırımları kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.