Haberler

Emir Abdullahiyan: İyi anlaşma yaptırımların etkili şekilde kaldırılmasına bağlıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iyi bir anlaşmanın yaptırımların etkili ve doğrulanabilir bir şekilde kaldırılmasına ve karşı tarafın tüm taahhütlerini yerine getirmeye bağlı olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, İnstagram sayfasından yaptığı açıklamada geçen hafta zarfında ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) müzakere tarihinin belirlenmesi sonrasında Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya Dışişleri Bakanlarına açık bir şekilde İran’ın tutumunu açıkladığını belirtti.

Emir Abdullahiyan 5 ülke dışişleri bakanına İran’ın sonuç eksenli müzakerelere girdiğini, iyi bir anlaşma istediğini fakat bunun yaptırımların etkili ve doğrulanabilir şekilde kaldırılmasına ve karşı tarafın taahhütlerine geri dönmesine bağlı olduğunu aktardığını ifade etti.

Emir Abdullahiyan bakanları, yeni yaptırımlar gibi ABD’nin illegal girişimlerini hatırlatarak, Amerika tarafından nesnel garantiler sağlanmasını kaçınılmaz bir zaruret haline geldiğinin göz ardı edilemez olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, eski müzakerelerin çıkmazında kalmaya niyetleri olmadığını ifade ederek, ‘’ Eğer karşı taraf ciddi ve olumlu Viyana’ya gelirse kısa sürede iyi bir anlaşmaya varmaya inanıyorum. ‘’ diye yazdı.

Emir Abdullahiyan, İran’ın ülkelerle dengeli bir politika izlediğini bunun karşılıklı saygı ve ortak menfaatler esasında olduğunu belirtti./

Başa dön tuşu
Bugün 27 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.