İran

Emir Abdullahiyan: Milletin çıkarlarına göre müzakere ve anlaşmaya varma konusunda ciddiyiz

İran Dışişleri Bakanı, ”Müzakere ve anlaşmaya varma konusunda ciddi olduğumuzu belirtmek isterim. İran İslam Cumhuriyeti’nin net görüşü, İran halkının hakları ve çıkarlarını temin etmek ve yaptırımların kaldırılması gerektiğidir.” dedi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın 13. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nın 100 günlük faaliyetini bir videoda paylaşarak, ”Nükleer Anlaşma (KOEP) sorunu da dahil olmak üzere çeşitli konulara değindi ve “İran halkının hakları ve çıkarları, müzakere masasında güvence altına alınmalı, yaptırımlar kaldırılmalı ve Viyana görüşmelerinde ileriye dönük temel ve başarılı adımlar atabilmeyi umuyoruz.” dedi.

İran ile 4+1 arasındaki görüşmelerin 29 Kasım’da Viyana’da yapılması planlanıyor. Joe Biden hükümeti, Viyana müzakereleri yoluyla ülkesinin Nükleer Anlaşma’ya geri dönmesinin önünü açmayı planladığını iddia ediyor.

İran İslam Cumhuriyeti’nin eski hükümeti döneminde Viyana’da yapılan müzakereler, ABD’nin İran’a yönelik tüm yaptırımları kaldırmamakta ısrar etmesi nedeniyle somut bir sonuç alınamadan tamamlanmıştı. Bu müzakerelerin önündeki bir diğer büyük engel de ABD hükümetinin nükleer anlaşmadan çekilmeyeceğine dair herhangi bir garanti vermeyi reddetmesiydi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.